Čuvarkuća (Sempervivum tectorum) - lekovita svojstva čuverkuće

DEJSTVO ČUVARKUĆE


Čudotvorno dejstvo koja ime čuvarkuća (Sempervivum tectorum), poznata po narodnim verovanjima da ima snažna lekovita dejstva.


Biljka Čuvarkuća (Sempervivum tectorum) koja vodi poreklo iz Meksika i raste skoro u celoj Evropi. Ova čudesna biljka raste svuda: po stenama, krovovima, zidovima, u saksijama, vrtovima, baštama. Ne traži mnogo, samo dovoljno sunca, a pruža dosta. Latinski naziv za ovu biljku je “uvek živa” što znači da je neuništiva bez obzira na uslove kojima je okružena.


Gde raste čuvarkuća tu svoju neuništivu energiju prenosi i na kuću i domaćinstvo. Poznata je pod različitim narodnim nazivima: čuvarka, pod silu živ, cmilić, divlje smilje, gromovna trava, pazikuća, uhovnik, uvara, rosa u zlu dobra. Za lečenje čuvarkućom vezana su razna praznoverja i narodni običaji.


Veruje se da neutrališe delovanje štetne energije, promene vremena, posledice stresa i negativnih misli, ali i da pomaže u isceljenju bolesti. Prema narodnom predanju, čuvarkuća štiti kuću i porodicu od požara, udara gromova, kao i od vampira i veštica. Grci i Rimljani su sadili čuvarkuću pored drugih biljaka da ih zaštite od gusenica, raznih insekata i štetočina.


Čuvarkuća je višegodišnja biljka, visoka 10– 60 cm. Ona u svojim zadebljalim listovima čuva rezerve vode i tako preživljava sušna razdoblja. Boja listova ove biljke može biti zelena, bordo ili ljubičasta, a cvetovi se javljaju na vrhu i najčešće su crvene boje i zvezdastog oblika. Cveta od oktobra do novembra i u tom periodu se mogu skupljati njeni listovi za čajeve i druge lekovite preparate.


Sastav čuvarkuće


Lekovitost čuvarkuće dolazi od sadržaja jabučne i mravlje kiseline. Savremena istraživanja usmerena su na polisaharide iz soka čuvarkuće, jer im se prepisuje delovanje na imunitet i pomoć kod lečenja kancerogenih bolesti. Ona sadrži tanin, biljnu sluz, ulje, smolu, kalcijumov malat.


Lekovito dejstvo čuvarkuće


Čuvarkuća je biljka koja se od davnina koristi kao prirodni lek za mnoga oboljenja. U narodnoj medicini koristi se zbog svojih antiupalnih, adstringentnih i diuretičkih svojstava. Poznato je koliko je čuvarkuća efikasna za razne kožne probleme pri spoljašnjoj upotrebi, ali vrlo je efikasna i kada se jede.


Smiruje i stabilizuje nervni sistem, izvlači iz učmalosti i povećava radnu sposobnost. Sveže ceđen sok jača otpornost organizma, pomaže pri lečenju čira na želucu, raznih upala sluzokože, leči glavobolju, astmu, kostobolju, bolesti srca i krvotoka, povećava krvni pritisak, leči grip i anginu.U novije vreme sok od sveže biljke koristi se kod gnojne upale zubnog mesa i upale grla. Beloruski stručnjaci preporučujuju sveži sok čuvarkuće sa medom kod srčanih mana.


BioCapillary kapi za cirkulaciju -728x90


Zbog antiupalnih i antiseptičkih svojstava služi i kao odlična prva pomoć kod opekotina, uboda i ugriza, jer pruža brzo olakšanje i smirenje.Čuvarkućom možete tretirati: kurje oči, pegice, rane i čireve, herpes zoster, tvrdu kožu na tabanima. bradavice, opekotine, kao i na bolna mesta nastala od gihta ili uboda insekta.


To je biljka koja leči miome i ciste materice, ali i mnoge druge bolesti. Ona leči  bronhitis i menstrualne tegobe. Čuvarkuća je stari narodni lek za bolesti uha, oštećenja bubne opne i gubitak sluha. Njen sok rastvara višak cerumena u uhu i smanjuje bol.


Dovoljno je 2 do 3 ml soka iz lista ukapati u uho, malo odležati i nakon nekoliko minuta pustiti da sok iscuri iz uha. Neka istraživanja pokazala su da čuvarkuća smanjuje rizik od raka te pomaže u lečenju kancerogenih bolesti.


Spoljna upotreba čuvarkuće


Od niza lekovitih dejstava koje čuvarkuća ima, najpoznatije je da je to biljka koja eliminiše višak masnoće iz ušnog kanala. Odatle i drugi naziv ove biljke – uhovnik. Pored toga, sok iz listića čuvarkuće je veoma dobar prirodni lek za oboljenja i povrede kože, čireve, posekotine i opekotine. Takođe, lekoviti sok ove biljke se dugo godina unazad koristi za uklanjanje kurjih očiju i bradavica, ali i sunčanih pega.


Upala uha


Prepolovite nekoliko listića čuvarkuće i iscedite dve do tri kapljice soka u bolno uho. Ostavite da tečnost deluje nekoliko minuta, a potom iskrenite glavu dok sok ne iscuri iz ušne šupljine.


Unutrašnja upotreba


Ukoliko se listovi čuvarkuće kombinuju sa medom, tada je ona veoma delotvorna kod upale usne duplje. Sok ove biljke je i veoma dobar diuretik, a ima i laksativno dejstvo. Čuvarkuća se upotrebljava i u slučajevima napetosti, nervoze i strahova.


Za jačanje organizma


Listove čuvarkuće sameljite u multipraktiku, a potom ih stavite u plastičnu posudu i pomešajte ih sa medom. Smesu dobro sjedinite drvenom ili plastičnom kašikom. Zatim, u veću teglu sipajte smesu i zatvorite teglu. Celu teglu obložite aluminijumskom folijom i ostavite da odstoji pet dana u frižideru. Od šestog dana, na prazan stomak uzimajte po dve plastične kašičice smese i narednih dvadesetak minuta ne jedite ništa drugo, već popijte malo vode.


Ograničenja upotrebe: Trudnice i dojilje treba da izbegavaju ovu biljku


Preparati od čuvarkuće


Primenjuje se u obliku soka, obloga, masti, tinkture ili čaja.


Lekoviti sok od čuvarkuće


Mesnati listići puni su soka kojim se od davnina leči uhobolja, tako da se iz lista iscedi 2-3 kapi soka u bolno uho. Nekoliko minuta treba odležati i ostaviti tečnost u uhu, a potom se okrenuti i pustiti da iscuri van iz uha. Sveže isceđen sok od čuvarkuće može se i piti (ili se može pojesti nekoliko listova) kao prirodni lek za bronhitis, gnojne upale grla i zubnog mesa, pročišćenje creva, a uzima se i kao umirujuće sredstvo kod nervne rastrojenosti. Ovaj sok leči opekotine, ujed insekata, kurje oči i bradavice, pege i opekotine od sunca, herpesa i ispucalu kožu.


GoldenSwedenBitte-728x90

Lekoviti čaj


U 2,5 dcl vode stavite 12 g osušenih ili 10 g svežih listova čuvarkuće i kuvajte 15 minuta, a potom procedite i pustite da se malo ohladi. Preporučuje se šoljica čaja ujutro na prazan želudac, a nakon toga svakih sat vremena po jednu kašiku čaja, dok ne popijete pripremljenu količinu. Čaj se preporučuje protiv menstrualnih tegoba, proliva i čira na želucu. Pogodan je i za ispiranje afta ili ranica u ustima, te za ispiranje grla u slučaju gnojne angine. On pospešuje izlučivanje mokraće, pomaže kod obilne i bolne menstruacije, menstrualnih grčeva, dijareje i čireva i dizenterije. Čaj od svežih listova čuvarkuće se pije kod hemoroida. Osvežava organizam, ima diuretički efekat i deluje protivupalno.


Mešavina čuvarkuće i meda


750 g svežih listova sameljite i pomešajte sa 1 kg meda. Mešavina se smatra odličnim prirodnim lekom za miome i probleme sa štitnom žlezdom, tako da se uzima 1 kašika ujutro natašte, a tokom dana još 1-2 kašike.


Mešavina sa medom za zatvor


300 grama iseckanih svežih listova čuvarkuće pomešajte sa 500 grama meda i stavite  u teglu, poklopite, zamotajte u foliju i držite u frižideru. Uzimajte kašiku svakog jutra pola sata pre doručka i kafe, a preporučuje se i da pola sata nakon ovog eliksira ne jedete i ne pijete ništa. Pokazalo se da je čuvarkuća naročito efikasna ako se kombinuje s medom, i to za jačanje imuniteta, cista, lošeg varenja, a posebno je dobra za zatvor. Smesa od čuvarkuće i meda ubrzava metabolizam i čisti telo od toksina. Deluje detoksikacijski i preporučuje se nakon neumerenosti u jelu i piću. Takođe se koristi i kod srčanih mana po preporuci ruskih lekara. Dokazano je da uspešno leči miome na materici i ciste na jajnicima. Pomešana s vrućom vodom, čuvarkuća i med, snižava temperaturu.


Mast od čuvarkuće


Potrebno vam je: 1 šaka sitno iseckanih listova čuvarkuće i 200 grama masti. Mast se opere u 9 voda. U jednoj šerpi se pomešaju svi sastojci. Na laganoj temperaturi se mast otopi, bez kuvanja, čim se otopi skloni se sa vatre i ostavi 12 sati da odstoji. Posle toga se mast ponovo lagano zagreje da postane tečna, procedi se i stavi u teglicu. Čuvati u frižideru. Mast od čuvarkuće je lekovita za: rane koje su nastale od udarca i prignječenja, otoke i protiv sunčevih pega i fleka na koži, ubode insekata, fistula i gnojnih rana koje dugo ne zarastaju.


BioBalsam krema za apsces rane fisure fistule opekotine

Tinktura od čuvarkuće


Sveže listove usitniti i potopiti u istoj količini 70-postotnog alkohola ili dobre domaće rakije. Triput dnevno uzima se 15 – 20 kapi u pola čaše vode kod čireva ili nakon operacije želuca.


Lek za hemoroide


Za pripremu ovog leka potrebno je 300 grama usitnjenih listova čuvarkuće, 750 grama domaćeg livadskog meda i jedan limun. Limun prvo dobro oprati pa ubaciti u vodu u kojoj je otopljena kesica sode bikarbone. On u toj vodi treba da stoji sat vremena da bi se kora očistila od pesticida. Nakon toga isprati limun i tanko narezati, pomešati sa usitnjenim listovima čuvarkuće i sve dobro samleti pa procediti kroz gazu. U dobijeni sok dodati med i dobro pomešati drvenom kutlačom. Smesu čuvati u frižideru. Lek uzimati ujutro na prazan stomak po jednu kašičicu.


Milan Popović