Gavez (Symphytum officinale) - Lekovita svojstva gaveza za kosti, mišiće i ligamente

CRNI KOREN


Koja su lekovita dejstva gaveza? Kako gavez (Symphytum officinale) pomaže kod gihta, preloma kostiju, pa čak i kod povreda živaca u kičmi.


Gavez (Symphytum officinale), volovski jezik, crni koren ili vrani gavez je deo brojnih imena kako u narodu nazivaju ovu, od davnina vrlo popularnu biljku. Ona predstavlja jednu od najdragocenijih lekovitih biljnih vrsta. Gavez je biljka koja se koristi godinama u službi zdravlja i lepote. Naši preci koristili su je za bolove, za lečenje reume, kostobolje i svih bolesti zglobova i razna upalna stanja na koži.


Korovska biljka koja se vrlo brzo širi i za kratko vreme može da prekrije velike površine, naročito na vlažnim mestima poput livada, pored potoka i na stenovitim mestima. Gavez raste po čitavoj srednjoj Evropi. Cvetovi su roze, purpurni, ljubičasti, ređe beli u obliku kratkih cvasti. Cvet gaveza podseća na zvono.


Lekoviti delovi


Kod gaveza su lekoviti listovi i koren. Koren se skuplja u proleće i kasnu jesen. Iskopa se i opere, a da ne bi izgubio delotvoran sluzavi sok, prvo se osuši, izreže na komadiće i dalje suši na toplom mestu. Za razliku od korena, listovi se suše na senovitim mestima. Za spoljašnju upotrebu kod gihta i kostobolje nema boljeg leka od sveže nastruganog gaveza kojim se oblažu bolna mesta. Ukoliko na raspolaganju nema sveže biljke, može da se primeni i tinktura gaveza, koja povoljno deluje na neuralgične bolove, pogotovo ukoliko su oni u predelu lica.


Lekoviti sastojci


Lekovitost gaveza čine etarska ulja, tanin, sluzi, holin i retka supstanca alantoin. Alantoin kao glavni aktivni sastojak korena, koji pospešuje granulaciju i regeneraciju tkiva, najviše deluje na stvaranje novih ćelija tamo gde postoje rane i ozlede, odnosno posekotine, ispucalost, sportske povrede. Ova biljka takođe u sebi sadrži hormon auksin koji brzo stvara novo tkivo, tako da pospesuje brzo zarastanje rana.


Lekovito dejstvo


Svoju lekovitost gavez duguje etarskim uljima, taninu, sluzi, holinu, a posebno alantoinu. On ima analgetsku aktivnost i aktivnost zaceljivanja rana, što duguje alkaloidima koje sadrži. Oblozi od gaveza su pravi melem za sve vrste kako spoljašnjih tako i unutrašnjih rana, zatim i kod drugih povreda tela kao sto su krvarenje, nagnječenja, modrice, posekotine, frakture kostiju, zagnojenih kostiju i slično. Naučno je dokazano da mast od gaveza uklanja bolove u leđima i druge vrste bolova kod iščašenja zglobova i artritisa (zapaljenja zglobova).


Gavez je jedna je od najdragocenijih biljaka koja pomaže u lečenju reumatskih bolova, istegnuća, gihta, pa čak i preloma kostiju, protiv zapaljenja tetiva, oticanja i uganuća zglobova, bolova u udovima, oštećenja pršljenova, osteoporoze, teniskog lakta. Toliko je delotvoran da pomaže i kod oduzetosti usled povrede živaca u kičmi. Gavez takođe uklanja čukljeve (deformacija kosti palca). Osim toga koristi se protiv krvnih podliva, tromboflebitisa (upale vena), proširenih i otvorenih vena, hemoroida, poremećaja cirkulacije i tome sličnih oboljenja. U nekom delovima Irske gavez se jede kao lek za cirkulaciju i poboljsanje krvne slike.


Zahvaljujuci svojoj velikoj moći regeneracije ćelija, tinktura od gaveza je dragoceno prirodno sredstvo za podmlađivanje opuštene, ostarele i naborane kože lica i ruku, protiv bora (pogotovo oko očiju) i obnavljenje oštećene kože. Gavez se u narodu koristi za ublažavanje stomačnih tegoba, kao što su osetljiv želudac, dijareja i dizenterija. Koren gaveza je efikasan kod katara želuca, bolesti bubrega, jake ili bolne menstruacije. Upotrebljava se i kod krvarenja želuca, bronhijalnog katara, upale pluća, upornog i krvavog kašlja. Ispiranje usta sa izdrobljenim suvim korenom, koji je pomešan sa mlakom vodom i kamilicom, deluje efikasno kod upale sluzokože usne duplje i dentalnog apscesa.


Preparati od gaveza


Postoji mnogo proizvoda od gaveza koje možete koristiti kao prirodni lek za mnoge bolesti. Od gaveza se pripremaju čaj, obloge, kupke, mast, tinktura i biljne kapi.


Tinktura


Korenje gaveza operite, očistite četkom, fino usitnite, stavite u flašu i 100 g korena gaveza dobro operite i očistite, sitno ga iseckajte, stavite u flašu i prelijte sa 1 litar 70% alkohola ili domaćom rakijom. Flašu držite na suncu ili pored peći dve nedelje, zatim procedite sadržaj i počnite da je koristite za određene tegobe. Tinktura od gaveza se koristi razblaženo – 1 supena kašika tinkture na 100 ml prokuvane vode.


Tinktura se pokazala izvanrednom kod lečenja upala nerava. Ova tinktura se preporučuje i za regeneraciju kože lica. Zahvaljujući svojoj moći da regeneriše ćelije, tinktura od gaveza je idealno prirodno sredstvo za podmlađivanje naborane kože lica i ruku, kao i za obnavljanje oštećene kože usled preteranog izlaganja suncu i usled upotrebe različitih kozmetičkih preparata. Tinktura se preporučuje i protiv upale vena. Posebno je efikasna ukoliko se kombinuje sa gospinom travom, kantarionovim uljem ili još bolje sa tinkturom od kantariona. Tinktura je melem za sve vrste spoljašnjih i unutrašnjih rana, kao i kod povreda kao što su krvarenje, nagnječenja, modrice, posekotine, frakture kostiju i sl.


Sweden bitter oglas 900px

Obloge


Dobro osušeno korenje sitno sameljite i pomešajte sa toplom vodom i nekoliko kapi jestivog ulja, pa ga raširite na platnu. Tople obloge stavite na obolelo mesto i pričvrstite ih zavojem. Obloge treba da obnavljate svaka 2 do 4 sata. Obloge od lišća gaveza preporučuje se kod paralize, pri čemu se stavlja na obolele ekstremitete. Obloge od gaveza su takođe veoma efikasne kod psorijaze, čireva, proširenih vena i kod upale kostiju.


Mast od gaveza i svinjske masti


Mast od gaveza sprema se tako što se 10 kašika rendanog korena pomeša sa 11 kašika ugrejane masti. Posudu sa ovom smesom pokrijte i ostavite da odstoji 12 sati, zatim je ponovo zagrejte i procedite kroz platno. Proceđeni sadržaj stavite u teglu i čuvajte u frižideru. Ključna komponenta masti od gaveza je koren ove biljke koji sadrži aktivne sastojke koji pomažu kod svih ovih bolnih i upalnih stanja.


Mast od gaveza sa maslinovim uljem


Zagrejte 40 kašika svinjske masti  da se otopi, pa stavite sa strane da se ohladi. Dok je još toplo, narendajte u nju 250 g očišćen koren gaveza. To se ostavi pokriveno preko noći. Gavez će u mast ispustiti svoje aktivne materije. Sutradan se to opet malo zagreje, da može da se ocedi. Onda dodate 40 kašika maslinovog ulja i usitnjen 150 g pčelinjeg voska. Kuvati na jako laganoj vatri da se sve sjedini i otopi.Kada se ohladi sipa se u staklene posudice. Čuvajte do godinu dana na hladnom mestu.


Mast od gaveza je efikasan kod hemoroida i raznih povreda kože. Ako odmah primenite melem na svežu ranu, sprečićete trovanje krvi, a takođe će vam pomoći u tome da rane zarastu bez ožiljaka. Možete je koristiti i ukoliko imate problema sa aknama i ožiljcima usled akni. Ona je veoma dobra i za ispravljanje bora na licu i u tretmanima problematične kože upravo zahvaljujući alantoinu koji sadrži. Zato ne treba da čudi što je sve više krema za lice koje su na bazi gaveza. Mast od gaveza deluje protivupalno.


Primena gaveza direktno na modrice i uganuća pomaže kod smanjenja bola, a studije su pokazale i da ubrzava zarastanje i nestajanje modrica. Verovatno jedno od najcenjenijih svojstava je njena sposobnost da smanji bolove u kičmi. Generalno, deluje na bolove u kostima i zglobovima pa se koristi i kod reume, artritisa, i za olakšanje bolova kod preloma kostiju.


Gel od gaveza


Reč je o preparatu koji sadrži ekstrakt korena gaveza čiji osnovni sastojci poboljšavaju epitelizaciju, drenažu i regeneraciju tkiva. Njegova efikasnost potvrđena je u lečenju istegnuća i iščašenja, reumatskih deformiteta ručnih i nožnih zglobova, kao i sportskih povreda i posttraumatskih stanja. Kao protivupalno sredstvo primenjuje se i kod posekotina, modrica, posle ujeda insekata. Ima i  izuzetnu moć ubrzavanja srašćivanja kod preloma kostiju. Da bi se postigao potpuni efekat, na kožu ga treba nanositi nekoliko puta dnevno, ali nikako na otvorene i inficirane rane. Gavez se može koristiti kao lek protiv upala tetiva ili kao gel protiv upale vena.


BioBalsam krema za apsces rane fisure fistule opekotine

Maska od gaveza


Potrebna vam je jedna kašičica mlevenog lišća gaveza i jedna kašičica blage, hidratantne kreme za lice. Ove sastojke pomešajte, nanesite na lice, i ostavite da stoji oko desetak minuta. Sa korenom gaveza možete takođe napraviti masku. Koren je potrebno dobro oprati i osušiti, i sitno iseckati. Osim maske za lice, zbog svog moćnog svojstva zatezanja, odličan je i čest sastojak u kremama protiv celulita. Nakon konstantnog korišćenja, primetićete nakon izvesnog vremena promene na vašem licu i koži sa celulitom.


Čajevi od gaveza:


Čaj od gaveza protiv bronhijalne astme


Pet grama korena gaveza kuvajte pola sata u pola litra vode, zatim ostavite da odstoji dvadeset minuta i procedite. Ujutru na prazan stomak popiti jednu šoljicu, a zatim svakih pola sata dve supene kašike spremljenog čaja. Pred spavanje opet popiti jednu šoljicu.


Čaj od gaveza protiv čira na želucu


Dve male kašike korena od gaveza dobro usitniti pa potopiti u šolji hladne vode. Poklopiti i ostaviti da odstoji preko noći. Ujutru blago zagrejati, procediti i piti tokom dana u gutljajima. Osim što leči čir na želucu ovaj čaj je korisno piti i u slučajevima otežanog varenja, bolesti bubrega, prejakog menstrualnog krvarenja, upale plućne maramice, krvavog kašlja i problema sa bronhijama.


Čaj od gaveza i nevena protiv čira na želucu


Mešavina od po sto grama gaveza i nevena, kao i 50 grama troskavice staviti u 250 mililitara vrele vode. Poklopiti i ostaviti da odstoji tri minuta, a zatim procediti. Tokom dana piju se dve-tri šolje u retkim gutljajima.


Čaj od gaveza za pospešivanje mokrenja:


Jednu veliku kašiku lišća i cveta gaveza prelijte sa pola litra ključale vode, poklopite, ostavite da odstoji petnaest minuta, a zatim procedite. Pije se dva puta dnevno, ujutro na prazan stomak i uveče pre spavanja po jedna čašica. Ovaj čaj je dobar i protiv grčeva u stomaku.


Nuspojave gaveza


Gavez sadrži potencijalno opasne materije pirolizidin alkaloide koji su toksični za jetru. Proizvodi na bazi gaveza, osim čaja, ne smeju se koristiti oralno. Nuspojave koje korišćenje gaveza može izazvati jesu proliv, nadutost i promene u cirkulaciji. Dužina primene ove lekovite biljke je ograničena pa se savetuje da se nakon 4 do 6 nedelja korišćenja napravi pauza. Deci, trudnicama i dojiljama nikako nije preporučljivo da koriste proizvode od gaveza.


Milan Popović